PAYLAŞ

Data Center Kurulumu

Günümüzde her kurumsal işletmenin içinde barındırması yada bu amaca hizmet veren firmaların içinde bulundurması gereken birimlerdir. Kurulum işleminden sonraki bir fikir değişikliği bu maliyeti ciddi miktarda artıracaktır. Data Center’lar kurulduktan sonra geri adım atılabilecek en zor yapıdır. Kaçırdığınız bir ayrıntı veya gereksiz görülen bir uygulama zamanla çok büyük maliyet ve itibar kaybetmenize sebep olabilir. 
İNKA Enerji olarak Data Center kurulumunuzda aşağıdaki konularda çözüm ortağınız olmaya hazırız.

Enerji:
Yedekliliği ve sürekliliği en önemli olan sistemdir. Enerji mümkünse bina girişindeki trafo tesisinden, UPS’lere, buradan UPS dağıtım panolarına ve son nokta olan kabinlerdeki PDU’lara  kadar yedekli şekilde projelendirilmelidir. Bu husus yanında da ek bir maliyet getirecektir ama enerji durur ise her şey durur.  Amaç, oluşacak bir kesinti durumunda yaşayacağınız büyük mali kaybı önlemektir. 

 İNKA Enerji sektördeki deneyimiyle enerji altyapısı konusunda danışmanlık ve uygulama çözümleri sunmaktadır.

Soğutma:
Data Center’larda bulunan cihazlar yüksek ısı üretmektedir. Elektronik cihazların tamamı fazla ısıda performans kaybı ve sonrasında arızalar yaşamaktadır. Dolayısıyla soğutma, sürekliliğin sağlanması konusunda en önemli ünitelerden biridir. Enerji sarfiyatının da büyük bir bölümünü üstlenir. Bu yüzden minimum maliyetle, maksimum verim alınmalıdır. 

Günümüzde data center’larda en çok kullanılan çözüm, alan soğutmalı çözümlerdir. Bu çözümde en önemli husus oluşturulacak sıcak ve soğuk koridorlardır. Server’ların soğuk havayı çektiği ve sıcak havayı boşalttığı alanlar bir koridor gibi oluşturulmalıdır. 

Klimalar sık arızalanan bir yapıya sahip olduklarından, soğutma sisteminde de yedeklilik son derece önemlidir.

İNKA Enerji data center soğutma sistemleri konusunda, Hassas Kontrollü Klima sektöründeki lider firmalarla çalışmaktadır.

Kablo Çekimi ve Yükseltilmiş Döşeme:
Data center’larda bu iki adım birbirini tamamlamaktadır. Kablo döşeme işlemi bittikten sonra zemin döşeme işlemi yapılır. Kablo çekiminde kullanılan kanallar; UTP, fiber ve enerji kablolarını birbirlerinden ayırmak için kullanılır. Bilindiği gibi kablolar birbirlerinin manyetik alanlarından etkilenmektedirler. Bu husus göz önünde bulundurularak montaj gerçekleştirilmelidir.

Yükseltilmiş döşeme sistemi, klimalardan çıkan soğuk havayı kabin önlerine açılmış menfezlere en sağlıklı şekilde ulaştıracak bir yapıda tesis edilmelidir. 

İNKA Enerji data center’lar için uygun yükseltilmiş döşeme çözümleri ile birlikte, kablolama altyapısı konusunda da size uygun çözümler getirmektedir.

Gazlı Yangın Söndürme Sistemi:
Yangın, bir data center’ın başına gelebilecek en kötü senaryolardan biridir. Bu yüzden algılama ve söndürme sistemi, kaçınılmaz bir sistemdir.

Sistemde kullanılan gaz; çok yüksek söndürme kapasitesine sahip, insan sağlığına zarar vermeyen, elektriksel iletkenliği olmayan ve hassas elektronik cihazlara herhangi olumsuz bir duruma sebebiyet vermeyecek şekilde seçilmelidir.

İNKA Enerji olarak, gazlı yangın söndürme sektöründe en uzman firmalarla çalışmaktayız.

İzleme ve Müdahale:
İzleme iki amaca hizmet etmektedir. Güvenlik ve oluşabilecek kötü senaryoların önceden tespiti. Data center’lar 7/24 kameralarla izlenmelidir. Data center’larda istenmeyen durumlar sadece sistemsel yada güvenlik problemi olarak ortaya çıkmayabilir. Fiziksel şartların kontrol edilmesi de çok önemlidir. Klimalardan oluşan su sızıntıları, sıcaklık, yangın, voltaj değişimleri izlenmeli ve anlık değişimler takip edilmelidir.

İNKA Enerji, data center’lar için ısı ve nem algılama ve enerji izleme sistemlerinin kurulumunda sizlere çözüm ortağı olmaya hazırdır. 

Topraklama ve Eş Potansiyel Dağılım:
İyi bir data center tasarımında topraklama dizaynı çok önemlidir. Mahalde enerji altında olmayan tüm iletken bölümler topraklanmalıdır. Mümkün olduğunca seri topraklamadan kaçınılmalı, data center içine tesis edilecek bir eş potansiyel barada tüm paralel topraklama hatları toplanarak, bina ana eş potansiyel bara ile irtibatlandırılmalıdır. Tüm enerji altında olmayan bölümlerin aynı barada toplanması eş potansiyel dağılımı da sağlayacaktır.

İNKA Enerji topraklama konusunda size en uygun çözüm önerilerini sunmaktadır.

Mimari  Detaylar:
Soğutma maliyetlerinin yüksekliği göz önünde bulundurularak; zemin tavan ve duvarlarda ısı yalıtımına azami özen gösterilmelidir. İyi bir ısı izolasyonu, data center enerji maliyetlerinizi ciddi ölçüde azaltacaktır.

Havada uçuşan tozun büyük bir bölümü elektriksel olarak iletkendir. Birçok bilgisayar sisteminde, soğutma vantilatörleri aracılığıyla ortamdaki toz sistem içerisine çekilmekte, elektronik kartların üzerinde biriken bu toz parçacıkları kısa devrelere ve cihazların iç sıcaklıklarının artmasına neden olmaktadır.  Data center’ların sızdırmaz bir şekilde inşası, hem enerji tasarrufu hemde cihazlarda oluşabilecek olası arızaların önüne geçecektir.

İNKA İnşaat ve Enerji, inşai alanda barındırdığı personel ve ekipman gücüyle, data center mimari çözümlerinde de yanınızdadır.